K54 Zrównoważona obróbka powierzchni komponentów o złożonych kształtach dla ponadsektorowych innowacji przemysłowych (Sure2Coat)

Tytuł projektu:  Zrównoważona obróbka powierzchni komponentów o złożonych kształtach dla ponadsektorowych innowacji przemysłowych (Sure2Coat)

Czas trwania: styczeń 2023 – grudzień 2025

Finansowanie: HORIZON EUROPE, EU

Rola PWr: Wykonawca

Partnerzy: SINTEF AS (SINTEF, Norwegia), Helmholtz-Zentrum HEREON GMBH (HEREON, Niemcy), Fundacion CIDETEC (CIDET, Hiszpania), Universidade de Aveiro (UAVR, Portugalia), Univerza v Ljubljani (UL, Słowenia), SIEMENS Aktiengesellschaft (SIEMENS, Niemcy), BOSCH Termotecnologia SA (BOSCH, Portugalia), MICRO ARC Grzenik R., Mołoń Z., Wieczorek T. SC (MICRO, Polska), Asociacion Espanola de Normalizacion (UNE, Hiszpania), Scuola Universitaria Professionale Della Svizzera Italiana (SUPSI, Szwajcaria), COWA Thermal Solutions (COWA, Szwajcaria)

Cel projektu: Projekt SURE2COAT obejmuje opracowanie odlewanych struktur przestrzennych wraz z powłokami ochronnymi, które zwiększą trwałość tych elementów w agresywnym środowisku roboczym. Nowe metody plazmowej obróbki powierzchni zostaną przystosowane i zintegrowane z liniami produkcyjnymi w przedsiębiorstwach partnerskich. Rozpatrywane obszary zastosowań przemysłowych to: silniki elektryczne (partner i potencjalny odbiorca: SIEMENS AKTIENGESELLSCHAFT), systemy ogrzewania wody (partner i potencjalny odbiorca: BOSCH TERMOTECNOLOGIA SA), a także magazyny energii utajonej (partner i potencjalny odbiorca: COWA Thermal Solutions).

Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Krzysztof Naplocha