Laboratorium Integracji Systemów IT w Produkcji

W laboratorium prowadzone są prace związane z rozwojem własnych i integracji z istniejącymi rozwiązaniami IT dla przemysłu, w szczególności systemów wspierających zarządzanie rozwojem nowych produktów w działach konstrukcyjnym, technologicznym, przygotowania produkcji.

Jednym z podstawowych obszarów zainteresowań są systemy PDM/PLM, które zarządzają informacjami i danymi w procesie tworzenia wyrobu, wytwarzania i rozwoju.

Tematyka badawcza:

• integracja systemów PDM/PLM z systemami CAD,
  • implementacja zasad Knowledge Management w systemach PDM/PLM,
  • projektowanie współbieżne w obszarze rozwoju produktu: konstrukcja, technologia,
  • integracja rozwiązań CAx w obszarze rozwoju produktu,
  • monitorowanie procesów produkcyjnych i biznesowych z wykorzystaniem rozwiązań IT (raportowanie produkcji w toku, kody paskowe, workflow)

Zespół stosuje najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne, aby wspomagać wdrażanie efektywnych metod organizacji prac w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a w szczególności procesowe zarządzanie wytwarzaniem.

Zakres realizowanych/oferowanych prac:

Analizy i reengineering procesów biznesowych w obszarze rozwoju produktu, planowania oraz wytwarzania:

• Mapowanie procesów biznesowych (UML, BPMN, IDEF0, modele obiektowe)
  • Mapowanie procesów produkcyjnych (VSM)
  • Analizy i symulacja procesów
  • Usprawnianie procesów przedsiębiorstw

Wdrażanie nowoczesnych metod organizacji prac na różnych poziomach przedsiębiorstwa (Lean Production, SMED, MTM, 5S, workflow)

Opracowanie dedykowanych rozwiązań informatycznych, w szczególności:

• Wsparcie procesu ofertowania wyrobów i usług.
  • Zarządzanie pracami i projektem w rozproszonym środowisku biznesowym w różnych obszarach przedsiębiorstwa.
  • Zarządzanie dokumentacją konstrukcyjną, technologiczną, produkcyjną, biurową.
  • Integracja systemów IT i źródeł danych.
  • Zarządzanie procesami biznesowymi przedsiębiorstw.

Wdrażanie własnych, kompleksowych rozwiązań IT dla przedsiębiorstw produkcyjnych.

Doradztwo przy wyborze oferowanych na rynku systemów informatycznych wspomagających harmonogramowanie produkcji, sterowanie wytwarzaniem oraz zarządzanie cyklem życia produktu.

Analizy przedwdrożeniowe systemów oraz wsparcie na etapie wdrażania.

Szkolenia z zakresu organizacji i zarządzania produkcją przy pomocy narzędzi informatycznych.

Kontakt:

dr inż. Mariusz CHOLEWA