Laboratorium Dydaktycznego Modelowania i Symulacji Procesów Dyskretnych

Symulacja jest obecnie jednym z najważniejszych narzędzi planowania produkcji w przedsiębiorstwach wytwórczych. Pozwala im na elastyczne dostosowywanie się do potrzeb rynku i ciągłe obniżanie kosztów produkcji. Projektant buduje model procesu, który można poddać symulacji komputerowej, a następnie obserwuje wpływ różnych parametrów na zachowanie tego modelu. Dzięki temu możliwe jest badanie różnych operacji wytwórczych już podczas projektowania. Model zawiera zazwyczaj najważniejsze części procesów, które mają podlegać analizie. Za pomocą modelu można szybko zbadać wiele różnych wariantów przebiegu procesu wytwórczego. Możliwe jest też wprowadzanie zakłóceń i obserwowanie ich wpływu.

Wyposażenie/technologia, którą dysponujemy:

• W laboratorium stosujemy wiele sprawdzonych systemów do modelowania i symulacji procesów ciągłych i dyskretnych.
  • Przeprowadzamy szkolenia dla przemysłu oraz samodzielnie realizujemy duże projekty symulacyjne, mające na celu optymalizację istniejącego systemu produkcyjnego lub optymalne zaplanowanie nowego.

Do analizy symulacyjnej wykorzystujemy następujące techniki i narzędzia:

Mapowanie procesów przy użyciu różnorodnych metod:

• IDEF0 (Integrated Definition for Function Modeling)
  • BPMN (Business Process Model and Notation)
  • UML (Unified Modeling Language)
  • VSM (Value Stream Mapping)
  • EPC (Event-driven Process Chain)
  • PERT (Program Evaluation and Review Technique)
  • CPM (Critical Path Method)

Modelowanie i symulacja systemów:

• Modele:
    • Obiektowe (ciągłe i dyskretne),
    • Dynamika systemów (modele SD),
  • Symulacja:
    • ciągła,
    • zdarzeń dyskretnych,
    • agentowa,
    • dynamika systemów
  • Narzędzia:
    • iGrafx Process for SixSigma
    • AnyLogic
    • ProModel
    • Witness

Nasza oferta:

Analiza systemów produkcyjnych przy wykorzystaniu narzędzi symulacyjnych:

• analiza wykorzystania zasobów wraz z optymalizacją wąskich gardeł, optymalizacja rozmieszczenia (layout)
  • analiza i optymalizacja procesów głównych i pomocniczych (produkcja, obieg dokumentacji, transport, przepływ materiałów, itp.)
  • analiza, optymalizacja systemu zarządzania (macierz kompetencji, podział zadań, standaryzacja procesów, procesy awaryjne, itp.)

Kontakt:

dr inż. Sławomir SUSZ