Wydział Mechaniczny

Studenci z W10 pokazali, co potrafią na Dniach Aktywności Studenckiej

Data: 14.03.2025 Kategoria: studenci

das_2025-8.jpg

Bolidy, drony, elektryczne motocykle, rakiety, autonomiczne roboty podwodne i wiele więcej – wczoraj budynek C-13 tętnił studencką pasją do technologii i innowacji. Swoje najnowsze i starsze projekty zaprezentowały koła naukowe i organizacje studenckie z naszej uczelni, w tym zespoły z Wydziału Mechanicznego. To wszystko w ramach wiosennej edycji Dni Aktywności Studenckiej.

Dni Aktywności Studenckiej odbywają się na Politechnice Wrocławskiej dwa razy w roku – w marcu i październiku. To największa inicjatywa promująca działalność studencką, podczas której młodzi inżynierowie udowadniają, że studiowanie to nie tylko teoria, ale także praktyczna realizacja marzeń i niezwykłych pomysłów.

Eksploracja bez granic – od dna oceanu po przestrzeń kosmiczną

Project Scorpio przyciągał entuzjastów eksploracji kosmosu. Na ich stanowisku można było zobaczyć w akcji słynny łazik Scorpio Infinity oraz jego mniejszego brata – Gemini. Zainteresowani dołączeniem do zespołu muszą wypełnić specjalny formularz i rozwiązać przygotowane zadania. Więcej szczegółów na profilu na Facebooku.

das_2025-5.jpgZespół PWr in Space zaprezentował swój najnowszy projekt – rakietę R6 „Aether”, eksperymentalną rakietę sondującą z silnikiem hybrydowym. Dużą atrakcją były również kosmiczne macki, czyli silikonowe rurki, które pod wpływem wprowadzanego do nich powietrza pod odpowiednim ciśnieniem, zaplątują się i są w stanie złapać konkretny przedmiot i podnieść go czy przesunąć.Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku zespół MACKI Project jako pierwsza polska drużyna zakwalifikował się do ESA Academy Experiments, gdzie testował swój prototyp w warunkach mikrograwitacji na pokładzie samolotu wykonującego loty paraboliczne. Zainteresowani dołączeniem do ich zespołu powinni zajrzeć na  Facebooka, bo właśnie trwa rekrutacja.

Z kolei Koło Naukowe Robocik zaprezentowało innowacyjnego drona Blue Nemo, przeznaczonego do pracy w środowisku wodnym. Chętni mogli również spróbować swoich sił w stworzonej przez członków koła grze komputerowej "Flappy Nemo". Aktualnie koło szuka nowych członków do swojego zespołu. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na ich Facebooku.

das_2025-11.jpg

Druk 3D w służbie zdrowia

das_2025-17.jpgKoło Naukowe BioAdd Med przyciągało zainteresowanych zastosowaniem druku 3D w nowych technologiach oraz elektroniki w medycynie. Szczególnie ciekawym elementem na stoisku była Robołapa - model ręki człowieka, która po podłączeniu do nerwów w skórze ludzkiej odczytuje impulsy nerwowe, i porusza palcami dokładnie tak, jak żywa dłoń.

Chwytaki, symulatory i roboty gąsienicowe

Na stoisku Koła Naukowego Synergia, skupiającego się na projektowaniu robotów mobilnych i manipulatorów, można było podziwiać m.in. chwytak RoboCube, interaktywny symulator sygnalizacji świetlnej oraz model podwozia gąsienicowego.

Od projektu na tor

Nie zabrakło również PWr Racing Team, który zaprezentowali swoje elektryczne bolidy. Chętni mogli wczuć się w rolę kierowcy wyścigowego za sprawą symulatora jazdy wykonanego z monocoque bolidu RT06. 

Na stoisku LEM Wrocław Motorsport można było obejrzeć m.in. ich najnowszy motocykl elektryczny klasy Moto3 - LEM Tachyon, który został zbudowany na wyścigi MotoStudent w Hiszpanii i Moto Engineering 2024 oraz elektryczny crossowy motocykl LEM Thunder V2. Rekrutacja do koła własnie trwa. Więcej szczegółów na profilu na Facebooku.

 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję