Wydział Mechaniczny

Praca magisterska mgr inż. Zuzanny Pacholec nagrodzona w Konkursie SIMP

Data: 16.01.2025 Kategoria: konkursy, studenci

Brawa dla naszej doktorantki, mgr inż. Zuzanny Pacholec za zajęcie 3. miejsca w Ogólnopolskim Konkursie o dyplom i nagrodę Prezesa SIMP na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym wykonaną i obronioną w krajowej wyższej szkole technicznej w roku akademickim 2023/2024. Konkurs zorganizowano już po raz XXIV.  

Praca magisterska "Analiza nawijanych struktur kompozytowych", napisana przez Panią Zuzannę Pacholec pod opieką dr. hab. inż. Wojciecha Błażejewskiego, prof. uczelniKatedry Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej, koncentruje się na zbadaniu możliwości wykonania nawijanych struktur kompozytowych wzmacnianych włóknem ciągłym o typowych oraz nietypowych kształtach. Autorka przeprowadziła analizę teoretyczną istniejących technologii oraz własne próby nawijania kilku różnych obiektów, które następnie przebadała przy wykorzystaniu nowoczesnych metod badawczych, jak emisja akustyczna czy czujniki światłowodowe. Kompozyty to bardzo aktualny temat. Coraz częściej zastępują one elementy metalowe, ponieważ charakteryzują się równie dobrą wytrzymałością przy znacznie mniejszej masie gotowego elementu. 

Laureatka przyznaje, że tematem kompozytów zaczęła się interesować na studiach inżynierskich. - Zaczęło się od zajęć "Wysokowytrzymałe kompozyty polimerowe" z dr. hab. inż. Wojciechem Błażejewskim, a przerodziło się w realizację pracy inżynierskiej, pracy magisterskiej, a teraz doktoratu z prof. Błażejewskim w roli promotora - mówi Zuzanna Pacholec.  

zdjecie_simp.jpg

Rozprawa doktorska mgr inż. Zuzanny Pacholec "Wpływ geometrii ułożenia włókien w elementach kompozytowych 3D na powstawanie i rozwój uszkodzeń w materiale kompozytowym" stanowi kontynuację jej pracy magisterskiej, koncentrując się na wpływie geometrii ułożenia włókna na powstawanie i rozwój uszkodzeń, zamiast jedynie na ich układzie na różnych powierzchniach. Poprzez swoją pracę doktorską mgr inż. Zuzanna Pacholec chce wyjaśnić zjawiska zachodzące podczas formowania materiału i ich wpływ na powstawanie uszkodzeń podczas obciążania. Zamierza także opracować metodę oceny struktur kompozytowych oraz sparametryzować ich charakterystyczne cechy. Dodatkowo planuje zaproponować wytyczne projektowe i technologiczne, które pozwolą na uzyskanie materiałów o lepszych parametrach użytkowych.

Wśród finalistów, znalazł się także inż. Jakub Ryczyński, którego praca "Opracowanie systemu automatyzacji układu transportowego dla przemysłu spożywczego", napisana pod kierunkiem dr inż. Marcina Korzeniowskiego, została zakwalifikowana do II finałowego etapu konkursu.

Serdecznie gratulujemy naszym Dyplomantom oraz ich Promotorom!

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję