Wydział Mechaniczny

Grant dla badacza z W10 od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Data: 13.05.2025 Kategoria: nauka, pracownicy, studenci

Projekt badawczy AiSSIST, kierowany przez dr. inż. Grzegorza Ziółkowskiego z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej otrzymał maksymalną kwotę dofinansowania – 4 miliony złotych w ramach programu First Team FENG od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

grzegorz_ziolkowski_pwr.jpgPrace badawcze będą realizowane w Laboratorium Technicznej Tomografii Komputerowej, a ich celem jest stworzenie inteligentnego systemu wspomagającego użytkownika w realizacji trójwymiarowych pomiarów tomograficznych (XCT).

– Technologie te znajdują szerokie zastosowanie w badaniach naukowych oraz różnych sektorach przemysłu, wspierając nieniszczącą analizę geometrii obiektów – opisuje dr inż. Grzegorz Ziółkowski.

Projekt ma charakter interdyscyplinarny i będzie realizowany przez zespół naukowców z PWr, wspierany przez doktorantów, studentów oraz specjalistę ds. technologii, odpowiedzialnego za koordynację działań wdrożeniowych.

Czteroletnie badania skoncentrują się na analizie fizycznych i technicznych ograniczeń współczesnych metod tomografii komputerowej oraz na opracowaniu innowacyjnych strategii ich przezwyciężania – w szczególności poprzez wirtualizację procesu pomiarowego oraz zastosowanie metod uczenia maszynowego i głębokiego (ML/DL).

–  Obecnie stosowane systemy XCT nie są objęte formalną standaryzacją i nie umożliwiają kompleksowej oceny niepewności pomiarowej, co wynika ze złożoności całego procesu oraz wzajemnych zależności pomiędzy jego poszczególnymi etapami. Nasz projekt proponuje nowatorskie metody optymalizacji parametrów akwizycji, rekonstrukcji i segmentacji, a także zaawansowane techniki korekcji artefaktów pomiarowych – wyjaśnia naukowiec.

Finalnym rezultatem prac będzie system AiSSIST, który umożliwi automatyczne dostosowywanie parametrów pomiarowych na podstawie fizycznych zasad obrazowania tomograficznego. Projekt przewiduje również stworzenie cyfrowego bliźniaka (digital twin) procesu pomiarowego oraz zastosowanie wyjaśnialnej sztucznej inteligencji (XAI) do zaawansowanej korekcji danych.

– Jego wdrożenie umożliwi obiektywne i powtarzalne zarządzanie całym procesem pomiarowym, co znacząco zwiększy wiarygodność, przewidywalność oraz potencjał standaryzacji tomograficznych pomiarów współrzędnościowych – dodaje.

Partnerem naukowym projektu jest prof. Wojciech Matusik – ekspert z dziedziny elektrotechniki i informatyki z Massachusetts Institute of Technology (MIT), związany z prestiżowym CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory). Partnerem przemysłowym została firma ITA, specjalizująca się w nowoczesnych technologiach pomiarowych.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję