Wydział Mechaniczny

Inne

  • Pomiary Środowiska pracy

Pracodawca ma obowiązek wskazać substancje szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy do wykonania badań i pomiarów, po przeprowadzeniu rozpoznania źródeł ich emisji oraz warunków wykonywania pracy, które mają wpływ na poziom stężeń tych czynników lub na poziom narażenia, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • rodzaju tych czynników oraz ich właściwości;
  • procesów technologicznych i ich parametrów, mających wpływ na rodzaj lub poziom emisji czynników szkodliwych dla zdrowia;
  • wyposażenia technicznego, w tym maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi, które mogą być źródłem emisji czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem wyników pomiarów tej emisji dostarczanych przez producentów;
  • środków ochrony zbiorowej i danych dotyczących ich użytkowania;
  • organizacji pracy i sposobu wykonywania pracy;
  • czasu narażenia na oddziaływanie czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem obowiązującego u pracodawcy systemu i rozkładu czasu pracy

Pracodawca konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami działania dotyczące:

  • rozpoznania i typowania czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy;
  • wykonania badań, pomiarów i pobierania próbek powietrza tych czynników na stanowiskach pracy

Powyższe informację wynikają z przepisów:

(Rozporządzenie Ministra Zdrowia  z dnia 2 luty 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, Dz. U. 2023 poz. 419)

W ZW Politechniki Wrocławskiej 56/2018 w §6 Obowiązki kierowników jednostek/komórek organizacyjnych pkt 6 ppkt 17 znajdują się informacją o zapewnieniu przez Kierowników jednostek/komórek  przeprowadzeniu badań i pomiarów czynników szkodliwych

Załącznik ZW56/2018 Zasady bhp

  • Składowanie i magazynowanie butli z gazami technicznymi

Butli gazowych nie wolno przechowywać na klatkach schodowych, w wąskich przejściach lub korytarzach, garażach, pomieszczeniach roboczych i pomieszczeniach poniżej poziomu gruntu. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Składowane butle z gazem nie mogą utrudniać ruchu drogowego i dróg ewakuacyjnych.

Najważniejsze zasady prawidłowego składowania/magazynowania butli z gazami

  • butle powinny być ustawiane w pozycji pionowej lub zbliżonej do pionowej, zaworem do góry,
  • butle powinny być zabezpieczone przed przewróceniem się,
  • ważna jest temperatura panująca w magazynie – nie powinna ona przekraczać 35°C,
  • należy wykorzystywać jedynie gazy techniczne w zabezpieczonych butlach

Rozporządzenie

załącznik bezpieczne postępowanie z butlami

Rodzaje i oznaczenie butli gazowych

Europejska Norma, dotycząca sposobu identyfikacji butli gazowych, to EN 1089-3:2011 (Butle do gazów — Znakowanie butli (z wyłączeniem LPG) — Część 3: Kod barwny). Określa ona m.in. rodzaje i kolory butli gazów technicznych, gazów stosowanych do oddychania i gazów do zastosowań medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem własności gazu lub mieszanin gazowych.

Kluczowy jest kolor czaszy butli, który wskazuje właściwości gazu. Sama butla może być malowana właściwie na dowolny sposób – norma nie wskazuje, jaki powinna mieć kolor. Polskie firmy gazowe określiły jednak wspólne zasady malowania części cylindrycznych butli. Przeważnie część cylindryczna jest szara (z niektórymi wyjątkami, m.in. tlen, acetylen, gazy do użytku spożywczego).

  • kolor żółty – gazy toksyczne i/lub powodujące korozję,
  • kolor jasnozielony – gazy duszące (obojętne),
  • kolor jasnoniebieski – gazy utleniające,
  • kolor czerwony – gazy łatwopalne

tabela_new.jpg

gazy i mieszanki gazowe

  • Piktogramy

Kierownicy jednostek/komórek organizacyjnych mają obowiązej zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Na naszym Wydziale jest wiele maszyn i urządzeń przy których należy stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przez wystęującym zagrożeniem. Maszynę należy dokładnie oznaczyć piktogramami jakie występują zagrożenia i jakie srodki ochrony indywidualnej należy założyć.

Jeżeli Ktoś potrzebuje oznaczyć maszynę lub urządzenia, zapraszam do kontaktu, doradzę zamówię, pokażę w którym miejscu należy nakleic piktogram.

Pierwsza pomoc:

Zapraszam do kontaktu osoby zainteresowane szkoleniem z pierwszej pomocy

Radiologia. Urządzenia podlegające ochronie radiologicznej

Na Politechnice Wrocławskiej pracują dwie Inspektorki Ochrony Radiologii

Gdyby chcieli Państwo zgłosić maszynę lub urządzenie podlegające pod dozór radiologiczny należy bezpośrednio kontaktować się z:

Agata Latała: tel  669 661 252

Ewa Jedlikowska: tel 695 360 117

Kierownik Hanna Krowicka-Jóźwiak: tel 695 350 423

 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję