Logowanie

 

Wydział Mechaniczny

Sukces w komercjalizacji technologii naukowców z Wydziału Mechanicznego

Data: 05.03.2024 Kategoria: nauka, pracownicy

Politechnika Wrocławska udzieliła licencji przedsiębiorstwu CLOOS Polska Sp. z o. o. na technologię (urządzenie i sposób) hybrydowego rezystancyjno-ultradźwiękowego zgrzewania punktowego materiałów kompozytowych z warstwą nieprzewodzącą. Wraz z umową licencyjną nastąpiło podpisanie umowy o współpracy CLOOS POLSKA Sp. z o.o z Wydziałem Mechanicznym PWr. Umowy zawarto w dniu 01.03.2024r., a podpisy złożyli: prof. Dariusz Łydżba, Prorektor ds. Współpracy Politechniki Wrocławskiej, prof. Celina Pezowicz, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, Karolina Jastrzębska Prezes Zarządu CLOOS POLSKA Sp. z o.o. oraz Tomasz Jastrzębski – Dyrektor Handlowy CLOOS POLSKA Sp. z o.o. Szeroka współpraca przy realizacji wspólnych działań (zajęć dydaktycznych, szkoleń, innowacyjnych projektów) przyniesie wymierne korzyści zarówno środowisku naukowemu, jak i przemysłowemu. Naukowcy: , dr hab. inż. Paweł Kustroń prof. ucz., dr inż. Paweł Sokołowski, dr inż. Marcin Korzeniowski, dr inż. Tomasz Piwowarczyk, dr inż. Monika Nowakowska, dr inż. Aleksandra Małachowska opracowali nowatorską technologię łączenia blach kompozytowych MPMS (Metal-Polymer-Metal sandwich) / MPC (Metal-Polymer Composites).

Technologia została opracowana w ramach projektu CORNET 25 pt. „Ultrasonic supported processing of hybrid materials” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W trakcie realizacji projektu Politechnika Wrocławska dokonała zgłoszenia wynalazku do Urzędu Patentowego RP, obecnie przyznano już patent. Następnie Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej wraz z zespołem naukowym podjęło proces komercjalizacji (opracowanie analizy potencjału komercyjnego, przygotowanie oferty technologicznej, znalezienie nabywcy, prowadzenie negocjacji biznesowych, wycena licencji, opracowanie treści umowy licencyjnej), który zaskutkował podpisaniem umów z CLOOS POLSKA Sp. z o.o. Opłaty licencyjne na rzecz PWr będą wnoszone w okresach rocznych, a pozostała część zostanie wniesiona w postaci robota przemysłowego robota współpracującego (Cobota), który trafi na wyposażenie zespołu naukowego, gdzie będzie służył celom dydaktycznym i badawczym. CLOOS Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Świdnicy na Dolnym Śląsku została założona w 1992 roku i jest jedną z wiodących firm w Polsce, specjalizujących się w świadczeniu profesjonalnych usług z zakresu automatyzacji i robotyzacji spawalnictwa. Najważniejszym aspektem działalności firmy jest projektowanie, budowa i wdrażanie zrobotyzowanych systemów spawalniczych, wyposażonych w roboty i urządzenia niemieckiej marki Carl Cloos Schweisstechnik GmbH. Dotychczas CLOOS Polska zrealizowała już ponad 200 wdrożeń systemów zrobotyzowanych w polskich zakładach przemysłowych.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję